Novinky

Skantherm ELEMENTS - sestavte si originální krbová kamna

Skantherm Elements představují patentovanou modulární sestavu krbových kamen a volitelných přídavných elementů. V tomto případě jde o velmi moderní krbová kamna s širokou škálou kombinací jednotlivých modulů a topenišť.

Je libo čelní, rohové, kulaté, průhledové prosklení..? Vše je možné :-) Doplněné o boxy v šířkách 40cm nebo 60cm vzniká originální kus Vašeho interiéru. Boxy mohou být volné, průhledové, s pevným čelem nebo se zásuvkou. Sestavu lze doplnit koženými poduškami, díky kterým vznikne pohodlné posezení.

Můžete volit orientaci rohu kamen, pozici pantů a samozřejmě výšku a celkovou velikost krbových kamen (dle počtu a velikosti přídavných elementů). Díky tomu je téměř každá sestava krbových kamen Elements jedinečná a originální. 

Systém Elements je modulární, takže kromě rohových kamen jsou k dispozici krbová kamna kulatá, velká moderní krbová kamna a malá krbová kamna. 

Doplněním termokamenů Skantherm, získáte další přidanou hodnotu ve formě sálání tepla z kamen i dlouho po vyhasnutí plamene.

http://www.toptevkamnech.cz/krbova-kamna-skantherm-elements/

Proč mít automatickou regulaci hoření?

Automatická regulace hoření zajišťuje optimální průběh hoření v topeništi krbu nebo kamen. Zařízení reguluje přívod vzduchu do topeniště v závislosti na teplotě spalin. Tímto zajistíme maximální využití energie z paliva a současně neuniká přebytečná energie do komínu.

Bez automatické regulace hoření

Výrobci krbových kamen doporučují během hoření ručně ovládat regulační klapkou množství vzduchu do topeniště – při zatápění plně otevřít, během hoření klapku postupně uzavírat a při dosažení žárového procesu klapku uzavřít. Problém tohoto návodu je evidentní – ne vždy je uživatel u topeniště v době, kdy je potřeba posunout klapkou.

S automatickou regulací hoření

Automatická regulace hoření plně přebírá požadavek a doporučení výrobců topenišť. Software regulace vyhodnocuje průběh hoření a přesně v optimální době dochází k regulaci množství vzduchu do topeniště. Tento proces zajišťuje nejen ekologický, ale i ekonomický provoz. Oheň déle hoří, je docílena vyšší účinnost hoření a vytápění a navíc přebytečná žárová energie neodchází do exteriéru.

Výhody použití automatické regulace hoření

 • prodlužuje proces hoření a interval přikládání
 • snižuje spotřebu paliva o 30 % a více
 • zabraňuje přetopení topného systému
 • zvyšuje účinnost hoření topného systému
 • zlepšuje tepelnou pohodu
 • zvyšuje bezpečnost topení
 • prodlužuje životnost topného systému
 • ovládá další externí komponenty (dle typu regulace)
 • signalizuje potřebu dalšího přiložení paliva

http://www.toptevkamnech.cz/znacka/timpex/

Proč topit suchým dřevem?

Čerstvě vytěžené dřevo má vlhkost kolem 50 %. Čím sušší je dřevo, tím vyšší má výhřevnost. Zkrátka spalováním suchého dřeva lze dosáhnout většího tepla. Vlhkost dřeva neklesne na 20 % dříve než za rok od vytěžení, přičemž dřevo musí být vhodně uskladněné, ideálně na větraném místě.

Topením suchým dřevem dosáhnete perfektního hoření v topeništi, čistého skla krbových kamen a kvalitním spalováním také méně usazenin ve spalinové cestě a v komíně.

 

Tvrdé dřevo

 • Bříza: Bříza je typická tím, že její kůra hoří dobře i mokrá. Ovšem březové dřevo jinak rychle podléhá ve vlhku zkáze. Žádané je pro svou vysokou výhřevnost a též proto, že při hoření nepraská. Dobře přitom proschne již za jeden rok, čili letos na podzim vytěžené březové dřevo nás bude hřát již příští sezónu. 
 • Dub: Dubové dřevo hoří velmi pomalu a má vynikající výhřevnost. Ovšem na rozdíl od břízy schne déle jak 2 roky. Při hoření taktéž nepraská, což je typický znak všech tvrdých, ale i měkkých dřev listnáčů. 
 • Buk: Bukové dřevo je právem považováno za krále mezi dřevěnými palivy. Není sice tak tvrdé jako dřevo dubové, ale stejně tak hoří pomalu a má vysokou výhřevnost. Je naprosto ideálním palivem pro krby. Ovšem pozor - bukové dřevo brzy podléhá hnilobě a schnout by mělo 2 roky. 
 • Habr: Habrové dřevo se sice pyšní nejvyšší výhřevností, ovšem za velmi vysokou pořizovací cenu. I habrové dřevo schne 2 roky.
 • Ořech: I ořechové dřevo je velice drahé, proto se jej nevyplatí kupovat za účelem vytápění. O to úžasnější využití však má staré ořechové dřevo v oboru truhlářském. Desítky let správně uskladněné vytvoří tak nádhernou kresbu, že oči přechází. Masivní nábytek či schodiště z něj jsou prostě zcela ojedinělé. A pozor, pokud byste přece jen chtěli nějaké to ořechové polínko hodit do kamen či kotle, je třeba vědět, že musí schnout až 4 roky.

Měkké dřevo

 • Smrk: Smrkové dřevo patří k nejrozšířenějším palivům, ovšem za cenu velmi rychlého hoření a praskání při hoření, přičemž vystřelují žhavé jiskry. Obzvláště pro otevřené krby je proto smrk zcela nevhodný - mohl by způsobit požár. Dobře se z něj vyrábí třísky na zátop a to je asi tak jediná zásadní výhoda smrkového dřeva. Jinak si z něj raději udělejte oheň na zahradě pro sezónní posezení. Smrkové dřevo schne 1 rok. 
 • Borovice: Toto velice sukovaté dřevo s vysokým obsahem pryskyřic praská při hoření ještě více než dřevo smrkové. Je přitom velmi křehké a pro vysoký obsah mízy nejde o vhodné palivo. Sice dobře hoří, ale tvoří se velké množství mastných sazí, které zanášejí komín. I borové dřevo schne 1 rok. 
 • Modřín: Modřínové dřevo je křehké a též silně sukovité. Uvolňuje o něco více sazí než smrk a o něco méně než borovice. Též schne 1 rok. Co dodat - když není zbytí, smíříme se i s modřínem, borovicí či smrkem, ale o ideální vyhledávané palivo nejde.
 • Topol: Topolové dřevo je měkké, rychle schne, velice dobře se štípe, ovšem velice rychle též hoří a má malou výhřevnost. Na druhou stranu jde o ideální materiál na roztápění, pokud nechceme, aby nám před otevřený krb vyletovaly praskající uhlíky. I topolové dřevo schne 1 rok, jako všechna měkká či měkčí dřeva.
 • Lípa: O lípě můžeme říci to samé, co o topolu. Ovšem na druhou stranu jde o ideální řezbářský materiál a materiál, který se používá při výrobě některých hudebních nástrojů. I lipové dřevo schne jeden rok.
Rádce při výběru krbových kamen

Posadit se po náročném dni, relaxovat a koukat do otevřeného ohně – to je klasika, která nikdy neomrzí. Nemůžeme se proto divit, že zájem o krbová kamna i do moderních interiérů nezastavitelně vzrůstá. Při výběru nových krbových kamen je třeba hledět nejen na vizuální, ale i praktickou stránku. Krbová kamna celý interiér příjemně zútulní a dodají mu teplo domova – jak si tedy vybrat ta pravá?

Před nákupem krbových kamen byste měli znát nejen velikost vytápěného prostoru, ale i tah komínu a průměr kouřovodu. V další řadě je potřeba hledět i na topné materiály a možnosti jejich skladování. Vzhled krbových kamen je jistě důležitý, ale s ohledem na funkčnost a užitnou hodnotu krbových kamen, je až na "druhém" místě.

Důležitým faktorem u krbových kamen je jejich výkon. Špatně zvolený výkon vám bude scházet, budete se tuto skutečnost snažit dohnat tím, že kamna přehřejete, což může vést až k jejich poškození. V opačném případě, tedy pokud koupíte kamna s vyšším výkonem, než potřebujete, budete kamna v průběhu topení utlumovat, což povede ke špatnému spalování a usazování nečistot na skle dvířek. Můžeme vycházet z toho, že potřebujete cca 1 kW výkonu na vytopení 20 mstarého domu a 40 mnovostavby. Rozdíl je dán především v tepelné izolaci objektu, která je u starších domů výrazně horší než u novostaveb.

Při výběru správného výkonu krbových kamen vám rádi poradíme.

4 položek celkem